Moštování

V pozdním létě až do podzimu moštujeme.

Jak vlastní jablka, tak dovezená pro sousedy z okolí. Nejen jablka, kromě hrušek se dá s úspěchem „moštovat“ i mrkev, červená řepa a vinné hrozny.

Mošt je nejlepší z druhově pestré směsi jablek, překvapivě jednodruhový mošt bývá nevýrazné chuti. Jablka je více než vhodné umýt a vytřídit. Hniloba se na chuti pozná stejně jako když spadaná jablka na sobě mají nečistoty. Mytí můžeme provést i před moštováním.

Čím pozdnější sběr, tím lepší mošt. Listopadové mošty bývají téměř sirupovité, sladké a lze je ředit až 1:1 pro přímou konzumaci.

Co s moštem?

  • vypít hned, v ledničce vydrží až týden. Jemně perlivý je také chutný, s postupujícím kvašením přibývá akloholu, což není chuťově na závadu. Při větším množství je možnost nechat zkvasit a odvézt k vypálení – Calvados potěší v zimě vás i vaše přátele.
  • Výroba Cideru je technologicky náročnější (někdy v budoucnu sem přidám info o mých zkušenostech).
  • Jednodušší je příprava jablečného octa. (Příspěvek je v přípravě… proces právě pozoruju ve sklepě).
  • Pasterizací moštu je možné jej konzervovat ve skleněných lahvích, ale chuť (po zahřátí při konzervaci) bývá neveselá až smutná… horký mošt je ale s kořením v zimě výborná alternativa svařáku.
  • Zamrazením v petkách naopak máme mošt v dokonalé kvalitě celý rok… náklady na dlouhodobý pobyt v mrazáku ale raději nesledujte.

Napsat komentář